Sauna

Terapia światłem, chociaż jest jedną z najstarszych metod leczniczych, należy do działów medycyny fizykalnej najdynamiczniej rozwijających się w ostatnich czasach. Przyczynia się do tego nie tylko wzrost poziomu wiedzy medycznej, ale przede wszystkim postęp techniki, pozwalającej na konstrukcję promienników emitujących w sposób bardziej selektywny wybrane długości fal promieniowania elektromagnetycznego.

SAUNA INFRARED A SAUNA KLASYCZNA

Temperatura w konwencjonalnej saunie waha się w granicach do 90-100°C. W kabinie emitującej promieniowanie IR zwykle jest niższa i wynosi około 40-50°C. W tradycyjnej saunie połowa ciepła ogrzewającego organizm pochodzi z jego przekazywania drogą konwekcji. Pozostała część z energii wypromieniowanej przez ogrzane ściany pomieszczenia i kondukcji. W przypadku kabiny IR ciepło prawie w całości jest efektem promieniowania. Nagrzanie warstwy skóry w kabinie jest znacznie szybsze niż w tradycyjnej saunie, lecz aby uzyskać efekt sauny (pocenie) konieczne jest znacznie dłuższe napromienianie. Związane jest to także z niską wilgotnością powietrza w kabinie oraz praktycznym brakiem wymiany ciepła poprzez konwekcję.

Sauny niskotemperaturowe mają dobroczynny wpływ między innymi na:

Odchudzanie
Przyśpieszają przemianę materii i spalanie kalorii.
Wzmacnianie odporności i poprawianie samopoczucia
Sauny Infrared pomagają leczyć pierwsze objawy grypy i przeziębienia, a także przewlekłe zapalenie zatok.
Eliminacje bólu
W saunach Infrared promienie podczerwone przyspieszają krążenie krwi, przez co organizm otrzymuje więcej tlenu. Podwyższenie ciśnienia krwi prowadzi do poprawy zdrowia przy dolegliwościach wewnętrznych.
Leczenie schorzeń aparatu ruchowego
Terapia w saunach Infrared jest zalecana przez lekarzy w leczeniu bólów mięśniowych, kontuzji, zwichnięć oraz chorób stawowych. Szczególne efekty osiągane są u osób mających tzw. zakwasy (bóle mięśni powstałe w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego lub ćwiczeń)